Terapia Gersona

Lawinowy wzrost zachorowań na nowotwory w zestawieniu z ofertą medycyny spowodował wielkie zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia tej choroby, jedną z nich jest Terapia doktora Gersona.

Oficjalna metodologia leczenia raka niemal nie uwzględnia czynników znajdujących się w jego etiologii, koncentrując się na diagnozach pełnoobjawowych i metodach likwidacji powstałych zmian chorobowych. Bardzo trudno jest prawidłowo ocenić skuteczność takich działań, ponieważ prowadzone statystyki obejmują tzw. przeżywalność w okresie 5 lat bez uwzględnienia skali ingerencji chirurgicznych i stopnia okaleczeń. Po tym okresie, jeśli chory nie zgłosił się z nawrotem to nie wiadomo czy żyje czy jest zdrowy.

Jakość obsługi w szpitalach również pozostawia wiele do życzenia. Placówki zapchane dużą ilością chorych musiały przekształcić się w pewien rodzaj kombinatu, w którym działania są maksymalnie zrutynizowane, prowadzące do jak najszybszego wypisania chorych do domu. Najczęściej, więc chory, który przeszedł swojego rodzaju edukację szpitalną czerpiąc dużo od innych, po minięciu pierwszego szoku zaczyna szukać dodatkowej pomocy.

Na pierwszy ogień zawsze idzie do dr Google. Niestety jego porady często są sprzeczne ze sobą i podbudowane dużą ilością forumowych tragedii i mitów.

Jak oddzielić ziarno od plew?

Stare porzekadło mówi, że najlepiej jest słuchać rad od kogoś, kogo własne rady doprowadziły do celu. Posługując się tą logiką chory na pewno odkryje prędzej czy później metodę leczenia raka Terapią dr Gersona.

Jak i kiedy powstała Terapia Gersona?

Terapia dr Gersona powstała w pierwszej połowie XX w., kiedy jeszcze przemysł farmaceutyczny nie zdążył przyporządkować każdej choroby do opatentowanego lekarstwa, lecz nauka już zdążyła przez mikroskopy odkryć sporą ilość patogenów i mechanizmy chorób zakaźnych. Metody leczenia chorób w tamtych czasach powstawały metodą prób i błędów a los chorego w dużej mierze zależał od doświadczenia lekarza.

Nie inaczej było ze słynną metodą leczenia raka dr. Gersona. Jej podwaliny stworzyło kilku innych lekarzy, z których najgłośniej było o dr Bernardzie Jensenie, który jako jeden z pierwszych leczył ludzi świeżo wyciskanymi sokami na swych „ranczach zdrowia”. Mówi się o tysiącach wyleczonych przez niego ludzi.

Jak powstała Terapia Gersona?

Gerson do stworzenia swojej Terapii wykorzystał już istniejącą wiedzę o naturze świeżo wyciskanych soków uzupełniając ją systematycznie o nowe elementy, tworząc swojego rodzaju protokół zwany Terapią Gersona. Z perspektywy czasu jednak widzimy, że główne aspekty tego protokołu są trudne do zrealizowania a niektóre, takie jak wyciągi z wątroby muszą ulec modyfikacji, bowiem niezmiernie trudno byłoby dziś znaleźć niezatrutą wątrobę. Pomimo pewnych trudności w realizacji protokołu Gersona, wykazuje się on stosunkowo wysoką skutecznością.

Mechanizm działania Terapii Gersona

W dużym uproszczeniu mechanizm działania Terapii Gersona oparty jest na totalnej detoksykacji, która w efekcie umożliwia odciążonemu organizmowi podjęcie skuteczniejszej walki z chorobą.

Paradoksalnie największą jednak przeszkodą w stosowaniu tej metody jest nasza natura i przyzwyczajenia. Pewnego rodzaju hedonizm. Od dziecka bowiem mamy wpajane do głowy, że na wszystko jest prosta odpowiedź. W tym wypadku chodzi o przeświadczenie, że istnieje coś w rodzaju cudownej tabletki, która rozwiąże nasze problemy. Co prawda jesteśmy w stanie zastosować nawet rygorystyczną dietę, ale raczej tylko przez miesiąc. W przypadku nowotworu tworzącego się często przez długie lata jeden miesiąc niewiele znaczy.

Ile czasu trwa Terapia Gersona

Terapia Gersona trwa około 2 lat – w zależności od przypadku. Sam protokół też nie należy do łatwych. Do jego zrealizowania potrzebna jest dość dobra logistyka i pomocna dusza. Jest bowiem mało prawdopodobne, żeby samotnie móc przygotować wszystkie składniki biorąc pod uwagę różną kondycję chorego na przestrzeni miesięcy.

Na koniec chodzi również o tzw. przemęczenie materiału. Nadchodzi bowiem zawsze nieuchronnie dzień, w którym chory na sam widok świeżego soku dostaje wymiotów i ma wszystkiego dosyć, szczególnie w dni, w których czuje się gorzej.

W tych chwilach zwątpienia niezbędna jest oddana sprawie druga osoba, będąca dla chorego podporą. Dlatego kładziemy ogromny nacisk na edukację i odpowiednie przygotowanie wszystkich zgłaszających się do naszej przychodni chorych, tak by byli w stanie przejść tą niełatwą drogą i wytrwale stosować dietę sokową doktora Gersona.

Zgłaszając się do naszej poradni chorzy mogą również dowiedzieć się o innych metodach wspomagania leczenia, w tym o metodzie dr Radwańskiego wykorzystującej również potencjał świeżo wyciskanych soków, co pozwoli im dokonać bardziej świadomego wyboru.