Dieta warzywno-owocowa płynna

Wyniki badań nad czynnikami rozwoju chorób cywilizacyjnych od co najmniej dwudziestu pięciu lat niezmiennie wskazują na kluczową rolę warzyw i owoców w profilaktyce i wspomaganiu leczenia tych schorzeń. Jest to o tyle istotne, że medycyna objawowa w zasadzie nie zajmuje się przyczynami tych chorób a jedynie łagodzeniem ich objawów.

Już dwutygodniowa dieta oparta tylko na warzywach i owocach potrafi przynieść poprawę samopoczucia i zmniejszyć niektóre objawy chorobowe. Jak to możliwe?

Nie ma w tym nic cudownego. Jeśli taka dieta przeprowadzana jest w jakimś ośrodku, kuracjusze poddani są wspólnej dyscyplinie, którą trudno jest złamać. Oczywiście w czasie dwóch tygodni nie zostaną wyleczone żadne choroby, ale jest to czas w którym nie je się śmieciowego jedzenia. Organizm ma czas na pozbywanie się toksycznych balastów, ponieważ jest to ten rzadki moment, w którym tempo jego zatruwania jest mniejsze od możliwości oczyszczania.

Dodatkowo warzywa i owoce znacznie przyśpieszają pasaż jelitowy zwiększając tym samym tempo metabolizmu. Dostarczają również niezbędnych składników odżywczych, ale te powinny być dostarczane przez całe życie i dwa tygodnie niezbyt wiele tu znaczą. Czy są zatem jakieś słabe strony takiej diety?

  1. Jeśli przez dwa tygodnie zjadamy tylko i wyłącznie owoce i warzywa to znaczy, że nasza dieta jest przez nie całkowicie zdominowana. Wielkiego znaczenia nabiera więc ich jakość. W takim przypadku więc powinny to być produkty ekologiczne.
  2. Osoby decydujące się na taką dietę najczęściej reprezentują jakiś stopień dysfunkcji trzustki bądź wątroby. W takich przypadkach jedzenie dużej ilości surowych korzeniowych warzyw będzie dla tych organów zbyt dużym obciążeniem. Po prostu nie będą one w stanie wydzielić odpowiedniej ilości enzymów niezbędnych do strawienia twardej, korzeniowej tkanki by doprowadzić wszystko do wymaganej formy półpłynnej. W takich przypadkach taka dieta powinna podlegać pewnym modyfikacjom.
  3. Innym profilem dysfunkcji przewodu pokarmowego jest zaburzony metabolizm węglowodanowy. W takim przypadku jedzenie owoców będzie skutkowało wzmożoną fermentacją i wzdęciami.
  4. Dieta owocowo warzywna będąc pozbawiona białka może doprowadzić do fałszywego przekonania o jego szkodliwości. Oczywiście nadmiar białka w codziennej diecie jest faktem i stanowi jeden z wielu czynników chorobotwórczych. Niestety niedobory aminokwasowe w dłuższym czasie są również powodem wielu problemów zdrowotnych i dotyczą również osób jedzących mięso. Wynikają bowiem najczęściej z problemów z ich przyswajalnością.

Innych słabych stron diety owocowo warzywnej trudno się dopatrzyć bo niejedzenie mięsa przez dwa tygodnie ma raczej pozytywny wpływ na przeciążony organizm. Propagowana przeze mnie od dłuższego czasu Kuracja Enzymatyczna stanowi esencję diety owocowo warzywnej w prawdziwym tego słowa znaczeniu, eliminując jednocześnie większość jej słabych stron:

  1. Sok wyciskany z produktów roślinnych za pomocą miażdżenia pozbawiony jest większości niekorzystnych składników, które wbudowane są w tkankę roślinną i znajdują się w odciśniętej pulpie. Rośliny nie muszą więc być ekologiczne, lecz niech to nie stanowi zachęty do kupowania ich w supermarketach.
  2. Wyciśnięty sok stanowi esencję rośliny. Będąc płynem zwalnia trzustkę i wątrobę z konieczności rozłożenia tkanki korzeniowej za pomocą odpowiednich enzymów. Jest zatem błyskawicznie przyswajalny.
  3. W przypadku tendencji do fermentacji, zalecam przez pierwszy tydzień picie soków tylko warzywnych i chlorofilowych. Posiadają one niezwykle efektywne możliwości detoksykacji i są alkaliczne. Po tygodniu ich picia najczęściej można już wprowadzić soki owocowe.
  4. Jak wiemy w produktach nadających się na soki nie znajdziemy białka choć znajdziemy niektóre aminokwasy. W żadnym przypadku nie powinniśmy wystawiać organizmu na brak aminokwasów dłużej niż 14 – 20 dni.

Warto pamiętać, że dwa tygodnie to okres zbyt krótki by wyleczyć którąś z chorób cywilizacyjnych. Jest to raczej okres, w którym powinna nastąpić nauka odpowiednich zachowań żywieniowych oraz rozpoczęcie procesu oczyszczania. Inicjowane są wtedy procesy, które kontynuowane w domu dadzą efekty po dwóch, trzech miesiącach.